TEORIE

Astrologie

Myslím, že astrologie je úžasná věda a jsem smutná protože jsem poznala, že není pro mne. Když něco potřebuji, navštívím některé www stránky s astrologickým programem a je to. Základní přehled je pro mne důležitý a tak jsem si dovolila ho předložit i Vám. Pokud jste v astrologii dovední, přeskočte tuto kapitolku.
Astrologie je věda o pohybu vesmírných těles, především Slunce, Měsíce a planet naší sluneční soustavy. Pokusím se o vysvětlení některých známých výrazů používaných v astrologii.Hvězdné znamení
Na noční obloze jsou souhvězdí „zvířetníku“ (skopec, býk, blíženci, rak, lev, panna, váhy, štír, střelec, kozoroh, vodnář, ryby) seskupeny do kruhu, v jehož středu se nachází Země a Slunce při své pomyslné pouti (z pohledu pozorovatele na Zemi) prochází jednotlivými hvězdnými znameními během celého roku, a v každém setrvává měsíc. Tato skutečnost pak určuje při narození naše znamení.

Tabulka znamení


vládne od - do
Vládnoucí živel
Vládnoucí Planeta
Beran
22.3. - 20.4.
oheň
Mars
Býk
21.4. - 21.5.
země
Venuše
Blíženci
22.5. - 21.6.
vzduch
Merkur
Rak
22.6. - 23.7.
voda
Luna
Lev
24.7. - 23.8.
oheň
Slunce
Panna
24.8. - 23.9.
země
Merkur
Váhy
24.9. - 23.10.
vzduch
Venuše
Štír
24.10. - 22.11.
voda
Mars
Střelec
23.11. - 22.12.
oheň
Jupiter
Kozoroh
23.12. - 20.1.
země
Saturn
Vodnář
21.1. - 19.2.
vzduch
Uran
Ryby
20.2. - 21.3.
voda
Neptun

Dómy a Ascendent
Představte si rovník rozdělený na 12 dílů, to jsou dómy a jeden z nich je ascendent. Ascendent je prvním z dómů našeho horoskopu a lze ho vypočítat. Velmi složitě vypočítat s pomocí na minuty přesného data narození a zeměpisné polohy místa narození (domnívám se, že čas se používá středoevropský a zeměpisná poloha v délce i šířce). Ascendent zaznamenáme do šablony horoskopu jako první dóm a ostatní dómy mají čísla od 2 do 12 za sebou. Dómy mají různé velikosti, ale i pevné charakteristiky - podle pořadového čísla, ale vůbec netuším kde k nim přišly. Moc se v tom nevyznám, představte si, že jsou i dómy rohové ?!? A v některých těchto dómech se v okamžiku našeho narození nacházely planety, a to jsou ty známé výroky: Merkur v prvním dómu. Jojo, je to věda…

Aspekty
Další důležitou skutečností v astrologii je, v jakém vzájemném postavení byly planety v okamžik našeho narození. Pozice, které planety zaujaly vůči sobě v tento okamžik, nazýváme ASPEKTY. Jak tyto vzájemné pozice získáme? Zakreslením planet do šablony horoskopu. Tyto polohy, či úhly neboli aspekty jsou různé, uvedu jen nám povědomé: konjunkce, kvadráty či opozice, existují ale i další, ale to už je pro mne vysoká astrologická. (Tak už alespoň tušíte kam zařadit například výrok: „Merkur v opozici s Uranem“?)

Šablona k horoskopu

Takže, zkusíme si to trochu na šablonce. Tak, uprostřed ten černý puntík je Země, další kolečko jsou malé chlívečky na přidělení čísel dómů. Tyto čísla jim přidělíme podle našeho ascendentu (složitý výpočet). Pak v šablonce následují největší výseče (těla dómů) a okraj šablony tvoří hvězdná znamení. Do největších výsečí zakreslíme přesnou polohu planet, Slunce a Luny ( a to ve stupních prosím, jak víte, kruh jich má 360) v okamžiku našeho narození. Pak uchopíme pravítko a vyznačíme opozice, konjunkce a další důležité vzájemné polohy vesmírných těles. A nyní, když je vše pečlivě propočítáno a pospojováno čarami, přistupujeme k výkladu horoskopu. Vězte, že vše má svůj význam. Každá planeta ve vztahu ke Slunci, k ostatním planetám, k dómům.. no je to opravdu věda.

Lunární znamení
A aby toho snad nebylo málo, máme ještě Lunární znamení.
Luna při svém oběhu Země (přibližně 28 dní) také prochází „zvířetníkem“. Pobyt v každém znamení však trvá velmi krátce, přibližně 2,5 dne.Naše Lunární znamení je znamení zvířetníku, ve kterém se Luna nacházela v okamžiku našeho narození.

Fáze Luny
Tak ty jsou snad dostatečně vysvětleny v esbatech, ale zde alespoň jejich přehled:
Nov
První čtvrť
Úplněk
Poslední čtvrť
Nov atd…

a ještě bonbónek nakonec:
Luna stoupá a klesá a to sice v závislosti, jakým znamením zrovna prochází: od střelce po blížence síla Luny stoupá a naopak.

Lunární uzly
Lunární uzly jsou dva: severní zvaný Rahu a jižní zvaný Ketu. A jak už to u takových dvojiček bývá, jsou ve vzájemném protikladném vztahu. A kde se tyto uzly nalézají? Jsou to průsečíky dráhy Luny při oběhu Země a ekliptiky, tj. pomyslné dráhy Slunce kolem Země. A tyto body mají něco společného se zatměními Luny. Jojo, jak říkám, je to věda…

Pokud by vás tato kapitolka zaujala, dejte vědět v diskuzi, můžu se přemluvit a ještě něco dopsat.


zpět