MAGIE


Pokud zde hledáte článek o egyptském hermetismu, tak tu nejste dobře. Článek je o egyptském čarodějnictví, i když v textu používám i slovo magie. Ono to občas jinak napsat nejde.

Egyptská magie se dělila podle účelu na tři hlavní oblasti:
- čarování pro potřeby pozemského života
- čarování pro potřeby posmrtného života
- čarování pro styk tohoto světa se světem „duchů“

Nás bude především zajímat čarování pro účely pozemského života a nebuďte překvapeni zjištěním, že Egypťané používali magii k uspokojení stejných potřeb, jaké máme dnes my:
- uzdravování
- ochrana
- láska
- hmotné statky
- duchovní schopnosti
- věštění

Prostředky, které ke svému čarování používali:
- říkadla
- čarovné léky
- náhradní tělo
- amulety (věcné a psané)
- obřady

Magie starého Egypta se vždy pojila s náboženstvím, popř. s lékařskou vědou a byla provozována jak kněžími v chrámech, tak i obyčejnými Egypťany. Jen se lišila úrovní znalostí praktikujícího. Magické praktiky vždy provázely očista, vykuřování, vonné oleje, správné načasování a jiná pravidla. Povědomé? Jak je vidět, čarování pro potřeby egyptských čarodějnic inspirovalo zbytek světa. K praktikování používali Egypťané především zaříkadla a amulety. Zvláštní postavení mezi amulety měly hieroglyfy. Ty působily nejenom jako zaříkadlo, ale i jako amulet, a některé pravděpodobně i jako mantry.

Mezi nejznámější věcné amulety patřili:
- skarabeus - symbol stvoření,
- anch – symbol života,
- šen – kruh s tečkou, symbol slunce a ochrany
- udjat - oko boha Hora

Magické Hathořino zrcadlo
Můžeme se inspirovat legendou o bohyni Hathor a zkusit divinaci pomocí Zrcadla bohyně Hathor. Kdysi dávno ve starém Egyptě bylo Hathoře, bohyni lásky, hudby a tance, svěřeno oko slunečního boha Re, jímž všechno viděla. Neustále nosila štít, jenž odrážel věci v jejich pravém světle. A tak si z něj udělala skutečné kouzelné zrcadlo. Jedna strana Hathořina zrcadla měla schopnost Rea vidět cokoliv dalekého i blízkého v čase i prostoru. Druhá strana umožňovala lidem, aby se viděli v pravém světle – podívat se do takového zrcadla vyžadovalo velkou odvahu.
K praktikování tohoto umění si vyhraďte zrcadlo, které budete zakrývat v době, kdy je nebudete užívat k divinačním účelům. Nejvhodnější doba k věštění je hodina před západem slunce. Postavte zrcadlo před sebe, zapalte dvě svíčky po stranách. Růžové nebo oranžové, to jsou barvy bohyně Hathor. Zapalte i vonné tyčinky s Hathořinou vůní růží. Zrcadlo natočte mírně nahoru (pokud se nechcete vidět v pravém světle) a vypusťte z mysli všechny rozptylující myšlenky. Seďte klidně a dovolte, aby se pomalu vytvářely obrazy ať již před vaším zrakem, nebo na ploše zrcadla. Na konci divinace zrcadlo přikryjte a ještě chvíli setrvejte v klidu, aby vámi spatřené obrazy mohly k vám vyslat speciální poselství.
Pokud chcete tímto uměním proniknout více a prostudovat je z více stran, doporučuji prostudovat nějakou literaturu, například navštívit www.grimoár.cz a přečíst si například Výrobu magického zrcadla (Locki) nebo Magická zrcadla (Paul Sédir) nebo případně sehnat jinou literaturu, či se poohlédnout po netu.

Zpět