OSTATNÍ


KAURI

Když jsem se nedávno přehrabovala svými poklady, vyštrachala jsem mimo jiné i pár sáčků a krabiček s lasturami, a několik lahviček s pískem dovezeným z mořských pláží. Písek jsem nasypala do modré glazované misky spolu s drobnými barevnými mušličkami a takto vyzdobenou misku jsem umístila do svého posvátného koutku k sošce bohyně Isis. Ostatní lastury jsem sesypala do velké skleněné koule z lehce kouřového skla s mořskými motivy a ozdobila jimi stůl v pokoji s oltářem. Ale před tím, když jsem se tak probírala malými i velkými lasturami, krabími klepítky, ohlazenými kousky barevného skla a vybělenými dřívky, které vyplavilo moře, našla jsem dvě malé lasturky, které byly jiné než ostatní, a které mi něco připomenuly. Byly to „skořápky Kauri“.
Skořápky Kauri byly známé na mnoha místech světa. Od souostroví Indického oceánu, přes Afriku až do Číny. Všude jejich přítomnost symbolizovala bohatství. Na mnoha těchto místech se používaly jako platidlo i jako šperk. Tvar Kauri například v Číně nabyl takové popularity, že znak pro platidlo se podobal Kauri. V archeologických vykopávkách se našly některé z peněz starověké Číny z mosazi či stříbra vytvarované do tvaru Kauri. Pokud na vás skořápky Kauri nějakým způsobem působí, pokud jste k nim přitahováni, podle africké legendy byste mohli duchovně patřit do „rodiny“ oceánského ducha bohatství a země.


V Africe a v oblastech jižní a severní Ameriky symbolizují skořápky Kauri moc osudu a blahobyt. Není proto divu, že na spoustě míst byly skořápky Kauri používány k divinačním účelům. Při pohledu na Kauri uvidíte něco jako zubatá ústa. Věřilo se, že tato ústa patří duchovi Orisha ( manifestace ducha – boha náboženského systému Yorubu), který skrze ně učí lidi pokoře a respektu.
Mechanický způsob věštby skořápkami Kauri je vám jistě povědomý (např. z různých filmů o voodoo). Škebličky se rozhodí po ošatce, či na napnuté kulaté síto, popř. do kruhu na zemi stole. Věštění samotnými Kauri nepatří k našim zeměpisným šířkám, přesto tento způsob věštby vykazuje spřízněnost se starodávným Evropským věštěním, kdy se k rozhození používalo různých kůstek, zubů, drápů, kamínků, dřívek a mušliček.
Pokud k divinaci používáte rozhazování nějakých symbolů a přírodnin, přidejte k nim i dvě až tři skořápky Kauri. Vyvolají ve Vás cizokrajný pocit, připomenou, že v Africe má kořeny celé lidstvo, a zubatá ústa Orisha vám připomenou respekt a pokoru.

zpět