UKÁZKA Z KNIHY


Elizabeth Brooke, Léčivé rostliny a planety
Herbář orientovaný na využití rostlin v životě žen
OLDAG, 1998

Nakladatelství OLDAG: www.oldag.cz
(kniha je rozebrána, lze ji ojediněle najít v kamenných a internetových antikvariátech)Výňatek z úvodu:

Tato kniha by měla být oslavou léčivých rostlin a žen-léčitelek. Věřím, že oba náměty jsou nejen poetické, ale i praktické. Může být čtena jako vyprávění o evropských léčivých rostlinách a kolektivním evropském názoru, která se na ně vytvořil během staletí.
Kniha bude užitečná především pro ty, jež se zabývají lidovým léčitelstvím, zaříkáváním a mystikou. Může rovněž sloužit jako průvodce použití léčivých rostlin k uzdravení mysli, těla a duše. Ačkoliv náš život ve velké míře závisí na existenci rostlin, poměrně málo o nich víme.
V roce 1930 dr. Bach, homeopat, započal výzkumné práce týkající se vlastností rostlin a jeho objevy vytvořily základ třiceti osmi léků na léčení různých emočních stavů, které využívaly především rostlinných esencí. V této knize jsem uplatnila nejen jeho poznatky, ale přidala k nim i své vlastní.
V dnešním světě nepřikládáme rostlinám nějaký hlubší význam, ale v minulosti lidé věděli, že určité rostliny mají magické vlastnosti, a tak například vysazovali na zahradě brutnák lékařský pro podporu odvahy a podobně. Vlastnosti rostlin byly známé velkému počtu lidí v mnoha zemích a kulturách, což naznačuje, že rostliny mají svou vnitřní moudrost a účinky, které se při správném použití mohou uvolnit.