ŠAMPÓNY Z MYDLICE


Mydlice lékařská - nazývaná mýdlový kořínek, mydlička, sapún, mýdelník

Ještě v minulém století, kdy nebyly známy saponáty, se tzv. „mýdlový kořínek“, který se běžně prodával, používal k praní jemných tkanin, zejména hedvábí, ale i vlny. Mydlice totiž obsahuje velké množství saponinů (kolem 5%). Je známo, že živočišným vláknům nesvědčí zásaditá reakce běžných mýdel, a proto se při jejich praní používaly mnohem jemněji působící saponiny mydlice. Dodnes s ním restaurátoři perou choulostivé oděvy a tapety.


Mydlice byla používána také jako prostředek usnadňující vykašlávání, ale protože při užívání vnitřně existuje velké riziko poškození zdraví při předávkování nebo dlouhodobém používání, nedoporučuji používat vnitřně.

Mydlice je vytrvalá bylina, která dává přednost vlhkým místům, často roste pospolitě v pobřežních křovinách, ale může se vyskytovat prakticky všude. Kořen se pro sušení sbírá na podzim (září – listopad) a na jaře (březen – duben). Pro okamžité použití kdykoliv. Sebrané kořínky se očistí, velmi krátce opláchnou v ledové vodě (aby nedošlo k vyluhování saponinů) a dají sušit na slunce nebo uměle při 60 st.C.

Nejjednodušší použití je nalámané kořínky (hrstku) mydlice přelít horkou vodou (dva hrnky) a potřepat, aby pěnila a použít jako tekuté mýdlo či šampon.


Několik návodů na rostlinné šampony:

Šampon z mydlice lékařské I.
Výsledný šampon málo pění, ale neznamená to, že není účinný.
Co k výrobě potřebujeme: hrstka jemně nasekaného kořene mydlice a můžeme přidat hrstku listů a stonků jiné bylinky vhodné k mytí vlasů (bříza, heřmánek, řebříček atp..), půl litru vroucí vody. Vroucí vodou přelijte mydlici lékařskou a vybranou bylinu a louhujte nejméně půl hodiny, pak sceďte a použijte vlažné.

Šampon z mydlice lékařské II.
Do ohnivzdorné nádoby dejte 1 1/2 lžíce bylinek podle vlastního výběru, lžičku chemicky čistého boraxu a 3 lžíce sušených listů mydlice lékařské. Směs zalijte 500ml vřící vody, dobře zamíchejte, lehce přikryjte a nechte vychladnout. Směs nechte 1-2 dny odstát a pravidelně protřepávejte. Pak tekutinu sceďte a šampón je hotov.


Po umytí vlasů:

Po mytí je dobré použít octovou lázeň ( na 1 díl octa 9 dílů vlažné vody, jablečný ocet je nejlepší a zápachu se nebojte, po uschnutí vlasů vyprchá).

Nebo bylinný vlasový balzám – výluh z 250g byliny v 1 litru vody a přidejte čtvrt litru rumu. Nalijte do mokrých vlasů a už NEOPLACHUJTE, nevoní to zle.

Nebo je velmi dobrá věc pro oživení lesku vlasů je růžová voda. Nanáší se dle možností buď opláchnutím nebo rozprašovačem. Růžová voda vlasy krásně provoní a vlasy jsou při pravidelném používání lesklé a pružné.

Byliny do šamponu či do oplachovacího balzámu:
      Šalvěj - na zlepšení a zkrášlení tmavých vlasů,
      Heřmánek - pro plavé vlasy a hojení a desinfekci,
      Divizna – pro rozzáření světlých vlasů,
      Pelyněk brotan – pro podpoření růstu,
      Lopuchový kořen, kopřiva, bříza – pro pevnost, růst a odstranění lupů,
      Žebříček – pro podporu růstu a proti vypadávání vlasů.
      Suché vlasy - lopuchový kořen, kostival, květy černého bezu, kopřiva, šalvěj,
      Mastné vlasy - přeslička, rozmarýna, levandule, pelyněk, řebříček a máta,
      Proti lupům - lopuchový kořen, rozmarýn a kopřiva.
      Svědění hlavy - heřmánek, nebo kořen kostivalu.


Další rostlinné saponiny:
      Yucca
      Aloe vera
      Březové listí
      Mýdlové ořechy (sapindus mukorossi) – objevily se v obchodech jako ořechy na praní
      Výtažek z mýdlokoru (Quillaja Saponaria),
      ....a asi i další, o kterých zatím nevím…


Mydlice lékařská

   


Zpět