BELTANE

Tradice
Beltane se slaví od 30.dubna do 1. května. Další názvy svátku Beltane jsou Beltine, Beltain, May Eve, Valpuržina noc ale i další.
Beltane je oslavou manželství boha a bohyně, oslavou plodnosti, květů a jara. V předvečer prvního máje dosahují sexuální síly vrcholu. Tráva je šťavnatá, všude plno květin, a háje a lesy i zahrady omamně voní, až se hlava točí. Nikdo nepochybuje o tom, že „první máj je lásky čas“.
Ještě dnes se v tyto dny líbáme pod rozkvetlým stromem a zapalujeme ohně, vztyčujeme májky a pořádáme májové veselice. Tak hluboko je v nás zakořeněn tento pohanský svátek.
Základní motivy
Ohromné ohně jsou zažehnuty pro poctu plodivých sil, ale také sil léčivých a ochranných - naděje pro budoucí úrodu.
Činnosti
Za hezkého počasí vycházky, trhání květin, větviček, výroba májky (třeba i malinké, a nemusí být z břízy a může to být stromek v květináči), příprava hranice na večerní oheň. Hranice by měla obsahovat devět druhů dřeva. Číslice devět je posvátné číslo, reprezentující trojí bohyni. Břízu pro bohyni, dub pro boha, jedli pro narození, vrbu pro smrt, jeřáb pro magii, jabloň pro lásku, révu pro radost , lísku pro moudrost a hloh pro čistotu.
Brzy v prvomájové ráno můžete sbírat rosu, opláchnutí obličeje v této rose přidá prý na kráse. Pokud nepotřebujete nebo nevěříte, takováto rosa je skvělá na svěcení.
Božstva
Persefoné, Isida, Velká matka, Bohyně Matka, Sluneční bůh, Dubový král, Cesmínový král, Zelený muž.

Inspirace co si připravit na slavnost
Košťátko na očistu, symboly a ozdoby na oltář či do kruhu: barevné květiny, voňavé květiny, věnečky, větvičky dubu a hlohu. Veselý barevný oltářový ubrus, základní svíce, které jste zvyklí mít na oltáři, svíce pro bohyni a boha.
Barvy vhodné pro oslavu Beltane: duhové spektrum, hlavně modrou a zelenou, ale i pastelové barvy dle vlastního pocitu.
Byliny pro Beltane: dub, hloh, trnka, javor, břečťan, jeřáb, mařinka vonná, měsíček, jetel a taky všechno co kvete.
Jídla pro Beltane: mléčná jídla, „zelená“ jídla a koláčky.
Kuřidla a oleje pro Beltane: kadidlo, dubový mech, zvonky, šeřík, měsíček, růže, santal, jasmínový olej.
Kameny pro Beltane: sluneční kámen, jantar, karneol.
Aktivity při oslavách Beltane:
Probouzení a koncentrace plodivých životních sil. Tanec, hravá smyslnost a radostné potěšení. Také léčení a láska ve všech formách. Naděje na lásku, blahobyt, přátelství a mír.
Klíčová slova:
Májka, láska, naděje, plodnost, budoucí úroda, tvořivé úsilí, oheň a voda.
Obvyklé rituální předměty.

Inspirace: Rituál Beltane začíná
Magie vhodná pro období Beltane: láska, léčení, zrod a růst nového, radost, naděje a blahobyt.

Zameťte oblast po směru deosil. Obrys Vašeho kruhu naznačte provázkem, kameny, semeny, květy nebo svíčkami (pozor na oheň).Pokud jste v místnosti, otevřete okna a dveře do průvanu a vpusťte dovnitř čerstvý vzduch. Upravte a ozdobte oltář, uprostřed něj umístěte kotlík - máte-li jej a můžete do něj dát kytici jarních květů, naaranžujte věnce z květů a listí (je-li, tak z dubového) a větvičky břízy, lísky, hlohu a jeřábu. Barevné pentle.
Rozmístěte Vaše nástroje a svíčky a rekvizity podle vaší osobní preference proveďte rituální koupel … rituál Beltane začíná…

Nechce se mi tu uvádět pro inspiraci celý rituál, protože mám pocit, že to tu stejně nikdo nedočte do konce. Pokud máte jiný názor, v guestbooku mi dejte vědět a já to třeba dopíšu.

Inspirováno z mých oblíbených knih.

Zpět