Tradice
Léto je v plné síle a počínají dozrávat plody v sadech, kukuřice, obiloviny a vinná réva. Lugnasadh je velký svátek oslavující první žně, bývá slaven kolem 1.8. Je to oslava boha Slunce a Matky Země a jejich hojnosti, oslava společenství Slunce a půdy. Vzdání pocty prvním sklizeným plodům, dík za chléb, maso, zdraví, mír a prosperitu. V dnešní moderní době to nemusí být pouze oslava „obilí“, ale plodů všeobecně, dozrávají první letní jablka, meruňky, broskve, rajčata a mnoho jiných dobrot.
Budete-li pořádat oslavu v přírodě, vyberte si (pokud možno) místo u nějakého přírodního útvaru: může to být strom, kámen, pramen, vodní plocha, studna, mohyla atp…Součástí oslav Lugnasadhu může být výroba ozdob z obilí či kukuřice či výstup na horu (kopec), návštěva památného stromu či studny, popřípadě nějakého „zemědělského festivalu“ – v tuto dobu se na mnoha místech pořádají různé trhy a slavnosti. Prosperita, laskavost, péče a zdraví jsou klíčové akce související se svátkem Lugnasadh. Proto jsou efektivní magie a kouzla pro tuto dobu přátelství, prosperita a léčení.

Božstva oslavovaná u příležitosti Lugnasadhu: Demeter, Ceres, obilná matka, Lugh, Odin, Danu, Bohové vína a obilí, Bohyně Země či Sadů.

Inspirace co si připravit na slavnost:
Pokud máte, tak si připravte kotlík (nemáte-li kotlík tak misku) s vodou a do něj „plovací“ svíčky.
Košťátko na očist.
Svíčky dle stran a výzdoba vhodnými sklizňovými symboly – např. různá semena na východě, papriky na jihu, rýže na západě a obilí na severu. A dále třeba svíčky: tmavě pomerančová, purpurová, světle hnědá, zelená a zlatožlutá barva odrážející příchod podzimu.
Svíce symbolizující Boha - zlatou a Bohyni - stříbrnou.
Ubrus na výzdobu oltáře červený či zlatožlutý.
Symboly Boha a Bohyně, dál symboly reprezentující svátek Lugnasadh, například takové věci, jako bochník chleba, slunce, jmelí, duby, snopy obilí, věnečky z obilí a polních květů, borůvky, kukuřičné panenky.
Oltářové ozdoby mohou zahrnovat i letní květiny - zvláště slunečnice, jakékoliv výrobky z obilí a kukuřičného šustí, věnce z právě kvetoucích rostlin a plodů, dál třeba vonné směsice a věnce z révy.
Barvy: bílá, červená, kukuřičná žluť nebo zlatá žluť, zelená, modrá.
Lugnasadh zahrnuje např. hnědý achát, jaspis, aventurín, citrín, peridot a sardonyx.
Rostliny přidružené k Lugnasadhu jsou bobulovité plody, dub, obilí, slunečnice, topolovka růžová, aloe, cesmína, slunečnice a mnoho dalších.
Kadidlo pro tuto slavnost čarodějnic by mohlo být kombinováním jakýchkoliv z následujících nebo jednoduše jen jedno z nich … cedrové dřevo, chrpy, heřmánek, skořice, pískavice řecké seno, myrta, růžové dřevo.
Tradiční pohanská jídla pro Lugnasadh zahrnují chléb, právě dozrálé ovoce a zeleninu, bobulové blody, rýže, koláče. Tradiční nápoje jsou bezinkové víno, bylinkový čaj, víno nebo čerstvý džus jakéhokoliv druhu. Obvyklé rituální předměty.

Zameťte území kruhu ve směru deosil. Obrys kruhu v přírodě můžete vyznačit moukou. Vztyčte čtvrtinové svíčky a můžete dle nálady přidat nějaké doplňky symbolizující Vládce čtvrtí. Pokryjte oltář ubrusem, ozdobte jej ozdobami vhodnými pro tento svátek. Vše uspořádejte jak jste zvyklí, včetně rituálních nástrojů, které používáte. Soustřeďte se na to, co děláte. Umístěte kotlík nebo misku z vodou ve středu oltáře. Před něj vedle sebe zlatou a stříbrnou svíci. Když je vše připravené, je-li třeba (nebo pokud jste zvyklí) pusťte si tiše relaxační hudbu, vykonejte očistnou koupel, při tom se utište, soustřeďte se na svůj střed a když cítíte, že jste připraveni začít, začněte.

Krátká ispirace na výrobky z kukuřičného šustí:
Kukuřičné šustí je tradiční materiál, který se u nás rozšířil od 17.století. Z usušených lupenů obalujících kukuřičné klasy se vytvářejí figurky zobrazující jednotlivé činnosti na venkově nebo témata spojená se svátky. Šustí se před použitím musí namočit do vody, aby se s ním lépe pracovalo. Někde se pomocí síry ještě bělí. Ze šustí se také zhotovovaly užitkové předměty (krabičky, podložky, kabely apod.) Výroba se soustřeďovala především tam, kde se kukuřice pěstovala nejvíce na jihovýchodní Moravě.
Najdete na www.klic.cz/ remesla/susti.htm.

Inspirace: Rituál letního slunovratu začíná:
Nechce se mi tu uvádět inspiraci pro rituál, protože mám pocit, že to tu stejně nikdo nečte. Pokud máte jiný názor, v guestbooku mi dejte vědět a já to třeba dopíšu.

Inspirováno z mých oblíbených knih.

Zpět