Tradice
Ostara je svátkem jarní rovnodennosti a slaví se kolem 21. března. V tento čas je délka dne i noci stejná. Ostara je tak dobou rovnováhy a zároveň oficiálně začíná jaro. Je to doba, která oznamuje příchod nových začátků, příchod nového života. Je to doba návratu Bohů vegetace a nového života. Jejich přítomnost je téměř hmatatelná a jejich síla nezadržitelná. Zelené výhonky rostlin se derou ven z hlíny, svěží lístky stromů vyhřezávají z nalitých pupenů skoro před očima, zvířata vycházejí z doupat a párují se, a ptáci stavějí hnízda a kladou svá vejce opřekot. Vejce je symbolem znovuzrození, plodnosti a nesmrtelnosti. Symboliku rovnodennosti a vejce nalézáme v křesťanských velikonocích.
Základní motivy: triumf světla nad temnotu, zmrtvýchvstání, nové začátky a příležitosti, jarní úklid, sázení.
Činnosti
Barvení vajec, výroba „velikonočních“ dekorací – osázejte misku travním semínkem nebo pšenicí nebo řeřichou. Já mám nejraději řeřichu. Vyroste neuvěřitelně rychle a ke svému růstu nemusí mít hlínu, stačí jí vrstva vaty a denně zalévat. (A když povyroste, tak ji ostříhám, je vynikající na chlebík s tvarohem.)
Práce na zahrádce, na bylinkové či magické zahrádce, přesazování pokojových květin. Procházky a sledování jarní přírody. Vyjděte ven, a pozorujte tu sílu.
Božstva oslavovaná u příležitosti Ostary: Eostre, Persefoné, Isida, Ištar, Astarte, Tammuz, Osiris, Lugh, Dionýsos, Zelený muž.

Inspirace co si připravit na slavnost:
Košťátko na očistu, symboly a ozdoby na oltář či do kruhu: osivo, první květy, hlavně žluté narcisky a barvené tulipány, hyacinty, žlutý nebo bílý oltářový ubrus, základní svíce, které jste zvyklí mít na oltáři, bohyni může zastupovat zelená a boha žlutá svíce.
Barvy vhodné pro oslavu Ostary: žlutá, zlatá, svěží zelená, ale i jiné, barevné dle vlastního pocitu.
Byliny pro Ostaru: prvosenky, tymián, fialky, ale především žluté narcisy, veselé tulipány a petrklíče a hyacinty v květináčcích, větvičky zlatého deště.
Jídla pro Ostaru: jídla z naklíčených obilovin, ze semen slunečnic, dýní a seznamu, a luštěnin, jídla s použitím natí, např. z pažitky, cibulek, pórku. Perfektní je třeba i chleba s tvarohem a pažitkou nebo řeřichou.
Kuřidla a oleje pro Ostaru: kadidlo, santal, pačuli, muškát, fialka, pomerančová kůra, růže.
Kameny pro Ostaru: akvamarín, turmalín, fluorit.
Aktivity při oslavách Ostary: vyléčení nemocí, obnovení životní síly, odstranění záporné energie a problémů, které máme nastřádané ze zimních měsíců. Čištění emocionální a duchovní změti a otvírání se novým návrhům, životním změnám, novým začátkům a projektům, které přinesou ovoce v budoucnu. Záležitosti vztahující se k dětem a mladým lidem a nové kvetoucí lásce jsou speciálně preferované.
Klíčová slova: rašení, nový růst, kvetení, světlo, rovnováha, začátky.
Obvyklé rituální předměty.

Inspirace: Rituál jarní rovnodennosti začíná:
Magie vhodná pro období Ostary: léčení, láska, začátky nových projektů, odstranění záporné energie, očištění.
Zameťte oblast po směru deosil. Obrys Vašeho kruhu naznačte provázkem, kameny, semeny, květy nebo svíčkami (pozor na oheň). Pokud jste v místnosti, otevřete okna a dveře do průvanu a vpusťte dovnitř čerstvý vzduch. Upravte a ozdobte oltář, uprostřed něj umístěte kotlík máte-li jej a můžete do něj dát kytici jarních květů nebo naaranžovat květináč s hyacinty, košík s vajíčky a zelenými větvičkami a jiné „velikonoční“ dekorace. Rozmístěte Vaše nástroje a svíčky a rekvizity podle vaší osobní preference proveďte rituální koupel … rituál Jarní rovnodennosti začíná…

Starobylí bohové a bohyně úrodnosti, znovuzrození, jara a zeleně: držíce se za ruce, tvoříte rovnováhu světa, ve vašich šlépějích vše ožívá. Požehnejte tuto slavnost, pořádanou k vaší oslavě. Požehnejte naše domovy, požehnejte mně, mé rodině, mým přátelům

Nechce se mi tu uvádět pro inspiraci celý rituál, protože mám pocit, že to tu stejně nikdo nedočte do konce. Pokud máte jiný názor, v guestbooku mi dejte vědět a já to třeba dopíšu.

Inspirováno z mých oblíbených knih.

Zpět