Tradice
Samhain - Slavnost ukončení sklizní, slaví se 31. října. Je to čas přípravy na temné období roku a uctění zemřelých předků. V pohanských tradicích právě Samhainem začíná kolo roku. Samhain je známý jako Halloween, u nás spíš jako Dušičky, případně "předvečer svátku Všech svatých". Samhain je pro čarodějnice a dnešní pohany nejdůležitější oslavou, nejvyšší z ohňových svátků ...
Samhain - Otevřené dveře
Říká se, že o Samhainové noci se mezi světy chvěje tenoučká opona. Naši dávní předkové věřili, že v době Samhainu, ještě více než v jakémkoliv jiném období v roce, duchové mrtvých jsou schopni přiblížit se k žijícím. Lidé se shromažďovali a obětovali zvířata a plodiny. Také zapalovali vatry na počest mrtvých a ku pomoci jim na jejich cestě. Věřili, že toho dne všechny možné bytosti mohou přicházet do tohoto světa: duchové, skřítci, bytosti z jiných světů.
Samhain byl tak mimořádný pohanský svátek a jeho mocný symbolismus spojený s našimi zemřelými předky byl tak silný a tak pevně spojen s lidskou psychikou, že jeho význam zůstal i přes snahy křesťanů, zachován. A tak se Samhain stal předvečerem svátku Všech svatých (to asi máme vzdávat pocty křesťanským svatým), který stále spojujeme s původním smyslem Samhainu a navštěvujeme místa odpočinku našich předků. Dávná víra přidružená k Samhainu nikdy zcela nevymřela.
Každý Samhain je mocnější než v předchozích letech. Je to tím, že svým způsobem linie oslav a význam Samahainu nebyl přerušen, a v posledních letech tento starobylý egregor posílil činností dnešních pohanů slavících Samhain hojnými rituály.
Činnosti
Dnešní pohané slaví Samhain jako čas ukončení a předtuchu nových začátků. Je čas na to uvolnit všechny staré problémy a těšit se na to, co budoucnost přinese. Je to čas uctívání mrtvých, ale taky čas hodování, legrací s převleky a divinací. K těm použije různých metod - taroty, runy, zrcadla či jiné pomůcky.
Božstva oslavovaná u příležitosti Samhainu: Hekaté, Morrigan, Dagda, Cernunnos, Persephone, Stařena.

Inspirace co si připravit na slavnost:
Košťátko na očistu, symboly a ozdoby na oltář či do kruhu: dýně, jablka, hrušky, granátová jablka, vybarvené podzimní listí, žaludy, ořechy, kaštany, podzimní květiny: např. chryzantémy, podzimní plody, fotografie či podobizny zesnulých členů rodiny, či jiné památky na ně. Dále taky lucerny a nástroje k věštění. Oranžový oltářový ubrus, ale může být i jiná barva pozdního podzimu.
Svíce symbolizující Boha - zlatou a Bohyni - stříbrnou, a dále svíčky dle zvyklosti pro čtvrti kruhu a na výzdobu. Barvy svíček na výzdobu např. pomerančově oranžová, rudá, hnědá, pomerančová, námořnická modř nebo temně purpurová.
Barvy vhodné pro oslavu Samhainu: pomerančová, červenohnědá, kaštanová, hnědá, tmavě fialová, šedá.
Byliny pro Samhain: chryzantémy, a všechny květy, které ještě v tuto dobu kvetou, dále cypřiš, dobromysl krátká, česnek, majoránka, starček, muškát, dub, zemědým, lilek, kukuřice, dýně, pelyněk, pcháč a bodláky vůbec, kapradiny, šípky.
Jídla pro Samhain: jablka, dýně jakkoli upravená, lískové ořechy, koláče, chleba, tuříny, pivo, mošty, bylinné čaje.
Kuřidla a oleje pro Samhain: myrha, jablko, máta, muškát, lze přidat pelyněk, santal bílý. Oleje: cypřiš a myrha, pačuli obecná.
Kameny pro Samhain: všechny černé drahokamy, např. obsidián a onyx, zakouřený krystal, či tmavé ametysty.
Aktivity při oslavách Samhainu: věštění, náhled do budoucnosti či minulosti, uctění mrtvých blízkých bez jejich nuceného přivolávání. Laskavá vzpomínka na předky a rodinnou historii bude to pravé.
Klíčová slova: Smrt, ukončení, ztráty, přetvoření, pohled dovnitř, duchovní dary, předci, historie, moudrost, rozjímání, sestup, podsvětí, opadávání listí, temnota, dlouhé noci, první mrazy, sexuální vášeň, záhada, tajemství.
Obvyklé rituální předměty.

Inspirace: Rituál podzimní rovnodennosti začíná:
Magie vhodná pro období Samhainu: ochrana, sebedůvěra, kouzla odrazující ublížení (např. amulety), věštění, uzdravování.
Zameťte oblast po směru deosil. Obrys Vašeho kruhu naznačte červeným provázkem, kameny nebo různými sklizenými plodinami jako je např. kukuřice, ořechy, žaludy, kaštany, jablka, atd… Upravte a ozdobte oltář, uprostřed něj umístěte kotlík máte-li jej a talíř či tác s pozdními plody a chlebem, vyřezaná dýně je taky namístě. Dále jablko a bolline na jeho rozřezání a papír (pergamen) se zapsanými zlozvyky, kterých se chceme zbavit. Rozmístěte Vaše nástroje a svíčky a rekvizity podle vaší osobní preference a proveďte rituální koupel … rituál Samhainu začíná.
Nechce se mi tu uvádět inspiraci pro rituál, protože mám pocit, že to tu stejně nikdo nečte. Pokud máte jiný názor, v guestbooku mi dejte vědět a já to třeba dopíšu.

Inspirováno z mých oblíbených knih.

Zpět